Ya Beni Sevmezlerse?

”Ya beni sevmezlerse?” sorusu çok doğal bir sorudur. Zira hayatta hepimiz birileri tarafından sevilmek isteriz. Bunun için çaba gösteririz. Kimden sevgi görmek istiyorsak onun istediği şeyleri yapar, o kişinin takdirini kazanacak davranışlar gösteririz. Peki bizler sevilmek için bir şeyler yapmamız gerektiği fikrini nasıl öğreniriz? Yada asıl sorulması gereken soru şu ki; karşıdaki kişinin beğenilerine göre hareket ettiğimiz takdirde elde ettiğimiz şey gerçek sevgi midir?

Ya Beni Sevmezlerse-Yanlız Kalmaktansa Ölürüm

Bugün insanoğlunun en büyük korkusu nedir deseler cevap olarak yalnız kalmak derdim. Bir insana dünyadaki tüm mal varlığını sana veriyoruz ama hayatın boyunca tek başına yaşıyacaksın deseniz bunu kabul edecek bir insan henüz tanımadım. Dolayısıyla yalnızlık korkusu bizlere birçok şey yaptırabilir. Sevgi kavramınının ve sevilmek ihtiyacının suistimal edilmesi de buna dahil. Açık yüreklilikle şunu diyebiliyor muyuz? Ben buyum. Herkes tarafından sevilmek zorunda değilim ve herkesi sevmek zorunda da değilim. Yoksa aman onun gönlü kırılmasın, şununla aramız açılmasın bahanesine sığınarak kendimizden taviz veren taraf mı oluyoruz? Yani yalnızlıktan korkup gerçek olmayan sevgilerin peşine mi düşüyoruz?

Bu arada söylediklerimin yanlış anlaşılmasını istemem. Anlattıklarımdaki kasıt kendimizi keskin sınırlar içine koyup bir fanusuna kapatmak değil. Hayatta geçirgen olmayı da sınır koymayı da bilmek gerekir. Benim burada dikkat çekmek istediğim şey sevginin kazanılması gereken bir şey olarak görülmesinin yanlışlığı. Bir insanı seversiniz ve sevdiğiniz için fedakarlık yaparsınız, sizi sevsin diye değil. Çünkü öbür türlüsü yalnızca batık yatırımdır. Sürekli bir şeyleri kanıtlamak zorunda olmak en başta sevginin doğasına aykırıdır. Zaten yalnızca sevilmek kaygısıyla kişiliğimizden taviz veriyorsak bu en baştan dürüst bir ilişki olmaz! Bu durum bizim de bu ilişki içinde bir çıkar gözettiğimiz anlamına gelir ki genelde ilişkilerimizi bir çıkar üzerine şekillendirdiğimiz doğrudur.

Sevgi Kazanılan Bir Şey Değildir

Genelde gerçek sevgiden örnek verirken anne-babanın çocuğa olan sevgisinden örnek verilir. Fakat bu dahi gerçek bir sevgi olmayabilir. Nasıl mı? Eğer anne ve baba kendi yapamadıkları şeyleri çocuklarının üzerinde yapmaya çalışıyorsa, çocuğun fikirlerini önemsemiyorsa, çocuk kendi fikirlerini veya tercihlerini seçmek istediğinde ”Sana yazıklar olsun, biz seni ne emeklerle büyüttük sen bizim emeklerimizi yok saydın!” diye yaptığı fedakarlığı(ki bu fedakarlığı çocuk istemedi, anne karnına düştüğü ilk andan itibaren bu fedakarlık anne ve baba tarafından göze alınarak bu çocuk dünyaya geldi) çocuğun yüzüne vuruyorsa orada çocuğa duyulan sevgi değil çocuktan beklenen beklentiler hakimdir ve ne yazık ki o çocuk bir yatırım gibi görülmektedir.

Dolayısıyla sevgi dediğimiz şey öyle sevenin sevdiğini öldürdüğü bir şey olamamalıdır. Ya da insanların hayatlarında var olmak için sevgilerini hak etmek gibi bir çaba hiç varolmamalıdır. Sevgi zaten vardır. Önemli olan onu saygıyla bir bütün haline getirip korumaktır. Ha şunu eklemeden de geçemeyeceğim yalnızlık da çevredeki insanların sayısı ile değil sizin nasıl hissettiğinizle alakalıdır. Bu yüzden sevgiyi hissetmek için etrafınızda kalabalık kitlelerin olması da siz kendinizi yalnız hissettiğiniz takdirde anlamsızdır.

Buradan anasayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan tavsiye videoya ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol