Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni okuyanlar bilir. Yazılarımda genelde nedenleri incelemeyi seven bir yapı ortaya koyarım. Hayattaki bakış açımda nedenleri keşfetmek üzerinedir. Bu yüzden davranışların, düşüncelerin veya duyguların nedenini bulmak benim için önemlidir. Bu bakış açımın altında nedenler bulunmadan kalıcı iyileşmenin mümkün olmadığını düşünmemin de oldukça büyük bir payı vardır.

Tabi siz bunları okurken bir yandan da ”Nasıl kaygılı olmayalım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Zira sınav karşısında kaygılanmak için oldukça geçerli gerekçelerimiz de vardır.  Çünkü hayatımızdaki birçok dönüm noktasının sınavlara bağlı olduğu öğretilmiştir bize.  Dolayısıyla neden sınav kaygısı yaşadığımız yeterince açık gibi gözükür. Ama ne yazık ki sınav kaygısını açıklamak için öğretiler yeterli değildir. Öyle olsa aynı öğretiye maruz kalan herkes aynı derecede kaygılı olurdu. Demek ki sınav kaygısı bir sonuç ve bunun bir çok nedeni var. İşte bugün bu nedenler üzerine konuşmak istiyorum.

Güvenlik En Temel İhtiyaçtır

Sınav kaygısı ile güvenliğin nasıl bir ilişkisi olduğunu ilk başta bağdaştıramasakta kişinin kendisini güvende hissetmesinin hayattaki her şey ile ilişikisi vardır. Zira belirsizlikler karşısında kendimizi güvende hissetmediğimizde kaygı seviyemizin yükselmesi kaçınılmazdır. Özellikle de bu belirsizlik halinin seviyesini belirleyen öyle bir güvenlik temin edici var ki bu sürecin seyri onunla çok ilişkili bir şekilde gelişmektedir. Ne mi? Tahmin etmesi çok zor değil. Tabi ki bu güvenli ortam temin edicisi ailedir.

Aileler çocukları başarılı olsun diye var güçleri ile destek olur ama çocuklara güvenli bir ortam oluşturmayı göz ardı ederler. Yani çocuk dershaneye, özel derslere gönderiliyor olabilir. Fakat bu süreçte çocuğun sınavda iyi bir not alamaması halinde birçok şeyi kaybedeceğini düşünmesi arka sekmede çalan bir şarkı gibi dikkat dağıtıcı olacaktır. Özellikle de çocuk sınav notu ile ailenin sevgisini ilişkilendirme yoluna giderse, temelde geleceğini inşa etmek için değil ailesinin sevgisini kaybetmemek için çalışacaktır. Kaygısı da başarısızlıktan çok sevgisizlik üzerine olacaktır.

Tabi tüm bu düşünceler ailelerin tutumuna göre şekil almaktadır. Çocuğa yalnızca sizin çocuğunu olduğu için değer verdiğinizi hissettirirseniz işte istenen güvenli ortam da sağlanmış olacaktır. Çünkü değerli olan çocuğun notu değildir ki. Değerli olan çocuğun kendisi, potansiyeli ve çabasıdır. Var olan sisteme ayak uyduramıyor diye bir çocuk değersizleştirilemez. Zira ne yazık ki bizim eğitim sistemimiz içinde matematik yapan zeki, basketbola ilgisi olan çocuk okumakta gözü olmayan çocuk olarak ilan edilmektedir. Bu da birbirinin kopyası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen insanlar yığınını oluşturmaktadır.  Çünkü çocuklar özgün, kendi yöntemlerini düşüncelerini bir kenara bırakıp yarışa geri dönmek zorunda kalmaktadır.

Hayatta Hiçbir Zaman Tek Bir Seçenek Olmayacak

Hayatta daha iyisine ulaşmak için hiçbir zaman tek bir seçenek olmayacak. Dolayısıyla günümüzde bu kadar çok fırsat mevcutken sınavın sonucunu ölüm kalım sebebi yapmaya da gerek yok. Bu çocuğun geleceği ciddiye alınmamalı, nasıl olsa bir ekmek kapısı bulur şeklinde yorumlanmamalı tabi ki. Ama çocuğa tek seçeneği bu sınav gibi hissettirilip baskı altına da alınamalıdır. Bu yüzden bu süreçte gerçekçi ve destekleyici olmak çok önemli olacaktır. Gerçekçi olmak diyorum çünkü genelde ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri sınavdan sonra rahat edeceksin başlığı altında çocukları gerçek olmayan bir geleceğe hazırlamaları oluyor. Burada da konu yine güvenliğe geliyor. Çocuğa güven vermeliyiz ama güven vereceğiz diye gerçekleride gözardı edemeyiz.

Peki tüm bunlar nasıl olacak? Sıkma ama gevşek de bırakma, gerçekçi ol ama karamsarda olma. Korunması zor sınırlar gibi duruyor değil mi? Fakat bence yapılacak en güzel şey dürüst olmak. Çocuğunuza dürüst olun. Onunla konuşmaktan, onu dinlemekten çekinmeyin. Çünkü biz burada birşeyler yazıyor, tavsiyeler veriyoruz ama o çocuk içinde ne hissediyor bilemiyoruz dolayısıyla bunu ancak sizler konuşarak anlayabilirsiniz. O gelecekten neler bekliyor, nelerden korkuyor, sizden ne bekliyor bunları net olarak ifade edebilirse zaten güven ortamı da oluşacaktır. Bu sayede kaygı ve streste minimum seviyeye inecektir.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz. Buradan konuyla ilgili tavsiye edilen videoya ulaşabilirsiniz.

 

 

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol