Sevgi Yoksunluğu Öldürür Mü?

Sevgi yoksunluğu öldürür mü? Bu nasıl bir soru kim sevgisizlikten ölmüş ki? diye düşünebilirsiniz. Fakat bugün sizlere bahsetmek istediğim bir deney sayesinde aslında sevgi yoksunluğunun bir insanı duygusal olarak nasıl öldürebileceğini anlatmış olacağım. Bu deneyde sevgi bağı anne ile bebek arasında gerçekleşen bağlanma ile anlatılmış olsa da bence her gelişim dönemine genellenebilir. Zira temas ihtiyacımız hangi yaşa gelirsek gelelim bitmeyecek bir ihtiyaçtır.

Yaşamak için dokunmak ve tensel sıcaklık hissetmek zorundayız. Bunu çocukların dünyasında da yakından gözlemleyebiliriz. Çocuk ilgisini çeken yeni bir nesne ile karşılaştığında tanımlamak istediği bu nesneye dokunmadan, ağzına götürmeden sadece gözlem yaparak keşfedemez. Dokunur hatta mıncıklar sert mi, yumuşak mı, nasıl tadıyor? Adeta incelemek istediği şeyi şekilden şekile sokar. İşte insanın dünyaya gelmesiyle başlayan bu temas ihtiyacı bugün psikoloji dünyası tarafından da kabul edilen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Öyleyse bağlanma konusunda psikolog Harry Harlow’un bebek maymunlarla yaptığı deneyi ve sonuçlarını özetlemeye çalışalım.

Harlow’un Maymun Deneyi

Deneyde amaçlanan şey annenin yalnızca fiziksel ihtiyaçları karşılayan bir bakımveren olarak çocuğuyla arasında yeterli bağı kurup kuramayacağını anlamaya çalışmaktı. Bu yüzden ilk başta yavru maymunlar doğduktan çok kısa bir süre sonra annelerinden ayırılarak iki farklı anne figürünün olduğu bir alana koyuldular. Bu anne figürlerinden birisi sert bir metalden yapılmış ve bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayan bir maymun maketi, diğer figür ise yumuşak bir havluyla sarılmış tahta bir maymun maketiydi.

Bu anne figürleri yanyana koyularak bebek maymunun hangi anne figürü ile daha fazla vakit geçireceği gözlemlenmeye çalışılmıştı. Bu deneyin ilk basamağında bebek maymunun anne figürleri arasında bir seçim yapma şansı vardı. Bebek maymun yalnızca acıktığı zaman beslenmek için metal anne figürünün yanına giderken geriye kalan tüm vaktini yumuşak anne figürünün yanında geçirmekteydi. Metal anne figürü besin sağlamasına karşın bebek maymunun yumuşak anne figürünü tercih etmesi; anne ile çocuk arasındaki bağın yalnızca fiziksel ihtiyaçlar doğrultusunda oluşmadığını aynı zamanda duygusal desteğin ve güvenin de sağlanmasıyla oluştuğunu göstermişti.

Sevgi Yoksunluğu Gerçekten Öldürebilir

Deneyin ikinci kısmında ise bebek maymunlar ve anne figürleri gruplara ayrıldılar. Böylece bir grup bebek maymun yalnızca metal anneye, diğer grupsa yumuşak anneye sahipti. Yumuşak anne figürüne sahip bebek maymunlar bir süre sonra annelerinden ayrılıp etrafı keşfetmeye başladılar. Bu keşif sırasında kendilerini tedirgin eden bir uyarıcı ile karşılaştıklarında koşup yumuşak anneye sarıldılar ve korkuları geçene kadar anneye temas ederek ondan güç almaya çalıştılar.

Bunun yanında aynı saldırgan uyarıcıya maruz kalan diğer grup maymun kendilerini yere atıp, ileri geri sallanmış ve gözle görülür bir biçimde tel anneye gitmekten kaçınmışlardı. Korku faktörü karşısında güven temin edemeyen maymunlar ergenliğe girdiklerinde çiftleşmeyi reddetmiş, depresyon belirtileri göstermiş ve kendilerini dış dünyaya kapatmışlardı. Çiftleşip doğum yapan birkaç maymunsa ya yeterli bakımı yapamadıkları için bebeklerini kaybetmiş ya da kendileri bebeklerinin hayatına son vermişlerdir.

Bu deneyin sonuçları gösteriyor ki; bakım vereniyle çocukluk döneminde duygusal olarak sevgi bağı kuramayan kişilerin yetişkinlikte psikolojik rahatsızlıklara sahip olma olasığı, sevgi ve güven bağı kurmuş kişilere göre çok daha fazladır. Öyleyse çocuk bakımından anladığımız yalnızca fiziksel ihtiyaçların karşılanması olmamalıdır. Çocuklarımıza sarılıp, yüzyüze kuracağımız tensel temas(çocuklarımıza sarılma pozisyonumuzun yüzyüze bakacak şekilde olması bağlanma açısından çok daha iyi olacaktır.) birçok fiziksel ihtiyacın karşılanmasından çok daha öncelikli bir sıralamada olmalıdır. Zira sağlıklı anne-çocuk ilişkisinde fiziksel ihtiyaçların karşılanmasından çok ama çok daha önemli olan duygusal ihtiyaçların karşılanmasıdır.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz. Buradan deneyin tamamını ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Buradan deneyle ilgili izlenmesi tavsiye edilen videoya ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikKendine Yardım
Sonraki İçerikManipülasyon ve Farkındalık

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol