Ruh Eşi Diye Bir Şey Var Mıdır?

Sizce ruh eşi diye bir şey var mıdır? Peki var ise bir insanın ruh eşimiz olması için ne yapması gerekir? Yani ruh eşi kavramı bizim için ne ifade etmektedir?

Bugün ne yazık ki dizilerde, filmlerde, hatta çizgi filmlerde dahi birbirleri ile muazzam bir uyum(!) içinde olan ve sonsuza kadar mutlu yaşayan çiftler gösterilmektedir. Ne yazık ki diyorum çünkü bu durum hem karşıdaki kişiden beklentiyi artırmakta hem de kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları en ufacık bir problemi bile çözülemeyecekmiş bir problem gibi görmelerini sağlamaktadır. Zira dizide hiç de böyle değildi adam kadının bir dediğini iki etmemiş hem yakışıklı hem zengin hem de düşünceli bir imaj çizmişti. Ama gerçek hayatta yaşananlar pek de dizilerdekine benzememişti. Yıllarca prenses gibi büyüyen ve dört gözle hayatlarını kurtaracak prenslerini bekleyen kızlar karşılarında etten kemikten yapılmış biraz da türk standartları ile yoğurulmuş bir adam bulunca haliyle hayatlarının hayal kırıklığını yaşamış oluyor.

Sana Sahip Olduğum İçin Çok Şanslıyım!

Peki ama bizler ilişkilerimizde nerede yanlış yapıyoruz? Başlıktan da anlaşılacağı gibi en büyük yanlışımız eşimizi sahip olduğumuz bir şey olarak görmek! ”Biz çok uyumlu bir çiftiz, harika anlaşırız. Aynı yemekleri sever, aynı müzikleri dinler, hep aynı tarz kitapları okuruz.” Bu cümleleri hepimiz duymuşuzdur yada kurmuşuzdur. Ama bu durumu sağlayabilmek ne kadar gerçekçi? Zira aynı anne babadan olan çocuklar bile bu kadar farklı karakterlere sahipken başka başka ailelerden gelen ve belli bir yaşa gelmiş iki insanın tamamen aynı şeylerden zevk alması nasıl mümkün olabilir?

Tabi ki olamaz ve olamıyor da zaten. Ama kadın, adam her zaman onunla aynı şeyleri yapmak istemeyince eşi onu sevmiyor gibi düşünüyor. İşte tam bu noktada tartışmalar ve ama ”Neriman’ın kocası şöyle yapmış!” diye kıyaslamalar başlıyor (Rica ederim ne eşinizi ne bir başkasını etrafınızdaki diğer kişiler ile kıyaslamayın!). Bu sefer erkek kendi kafasının selameti için kadının çoğu dediği şeye evet diyip yapmaya çalışan bir robota dönüşüyor.

Eşlerin Farklı Tercihlerinin Olması Uyumlu Bir Çift Olmaya Engel Değildir

Bu durumu kadınlar üzeriden anlattım çünkü bunu genelde biz kadınlar yapıyoruz. Sevdiğimiz beyi pamuklara sarıp yalnızca biz seveceğimiz zaman çıkarmak istiyoruz. Bu yöntem eşimizde işlemeyince bu sefer aynı şeyi aileye yeni katılan çocuklarımıza yapıyoruz. Fakat bir imzayla birlikte bizler bugünden yarına değişmiyoruz. Dolayısıyla kendi tercihlerimiz, ilgi alanlarımız yada eşimizin bizden bağımsız olarak geçireceği zamanlar elbette olacak ve olmalı. Bu bizim toplumumuzda yadırganan bir durum olsa da sağlıklı uzun süreli bir birliktelik için kişilerin kendine ait alanları olmalıdır. Bu ne sevgisizlik ne de anlaşmazlık anlamına gelmemelidir. Bırakın eşiniz arkadaşları ile rahatça dışarı çıkabilsin, nefes alabilsin. Bunu sizden kaçmak için yapacağı seviyeye gelmeden kendisini iyi hissetmek için yapabiliyor olabilsin.

Tabi bu konuda şunu da belirtmeden geçmemek gerekir. Evlenecek kişilerin ortak hayat gayeleri, ilgi alanları, düşünceleri olması çok önemlidir. Eşlerin ortak bir potada buluşamadığı bir evlilik sağlıklı olmayacağı gibi ilişki içindeki farklılıkları tamamen yok etmeye çalışmak da sağlıklı olmayacaktır.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz. Buradan tavsiye edilen videoya ulaşabilirsiniz.

 

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol