Instagram Beğeni Sayısını Gizleyince Ne Olacak?

Instagram bugün dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip en gözde sosyal medya platforlarından biri haline geldi. Fakat en popüler sosyal medya platformu olsa dahi instagram da insanın dinamik yapısına ayak uydurmak için yeni uygulamalar üzerinde çalışıyor gibi gözüküyor.

Hepimizin bildiği üzere instagram yakın zamanda arkadaşlarımızın hareket dökümüne ulaşmamızı engellemişti. Şimdi de paylaşılan fotoğrafların beğeni sayılarını yalnızca paylaşım yapan kişinin göreceği bir uygulamanın pilot çalışmalarını yapmakta. Peki bu instagramın kullanımını daha mı aktif kılacak yoksa beğeni sayısına yüklenen anlam galip gelecek ve yeni bir sosyal medya plartformu mu tercih edilmeye başlayacak? Bu konuyu instagram düşünedursun, biz burada bu durumun insan davranışı üzerindeki etkilerini ele almaya çalışalım.

Özellikle son 10 yılda akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle birlikte kişiler arası etkileşim maksimum seviyelere çıktı desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız sanırım. Dolayısıyla bu artan etkileşim insanların sosyal çevreleri ve psikolojileri üzerinde oldukça çeşitli etkiler meydana getirirken hayatımıza da bir çok yeni kavramın yerleşmesinde etkili oldu. Örneğin artık youtuberlık ve instagram fenomenliği birer meslek haline geldi. Çok değil 10 yıl önce biri bize bunu söylese herhalde güler geçerdik. Fakat bugün göz önünde olma ve yaşantısıyla başkaları tarafından beğenilme isteği hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Peki ama neden?

Özgüven ve Beğeni Arasındaki İlişki

Bence bizlerin sosyal medyayı bu kadar aktif kullanmamızın en önemli sebeplerinden biri gerçek dünyayı ve yaşadığımız hayatı sevmediğimiz gerçeğidir. Yani bizler gündelik hayatın yüzyüze ilişkilerinde zorlandıkça kendimizi istediğimiz gibi tanıtabildiğimiz sosyal medya profillerine gizlenmeye başladık. Bu da kişilerin kendilik algılarında ciddi problemlere dönüşmeye başladı. Sosyal hayatta düşük benlik saygısına sahip birisi sanal mecralarda aldığı beğenileri önemli bir değer haline getirerek ” Görün bakın! Aslında ne kadar çok seviliyorum.” mesajını vermeyi amaçlarken aslında bu yolla gerçek sevgiye olan ihtiyacını da tolöre etmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla binlerce beğeni sahibi olmak daha önemlisi bunu başkalarının bilmesini sağlamak bize ancak geçici mutluluklar verebilir. Tabi bu durum mutluluk ve sevgi kavramlarından ne anladığımız ile oldukça ilişkilidir. Ama sanal bir dünyadan gerçek bir doyum almak çok da olası gözükmemektedir.

Beğenilerin Paylaşımlar Üzerindeki Etkisi

Bu uygulamayla birlikte iki tip kullanıcının durumları ayrı ayrı ele alınabilir. Birinci kullanıcı tipi beğeni sayılarının az olacağını düşündüğü için paylaşım yapmaktan çekinen sosyal medyadaki pasif kişiler olarak düşünülebilir. Özellikle ergenlik çağındaki bu tip kullanıcıların beğeni sayısı üzerinden akran zorbalığına maruz kaldıkları bir gerçek. Dolayısıyla artık bu kişiler yeni uygulamayla birlikte ”elalem ne der” bariyerine takılmayacaklarından ötürü özgür bir şekilde daha fazla paylaşım yapmaya başlayabilirler.

Bir diğer kullanıcı tipi ise beğeni sayısının kalkmasından memnun olmayan aktif kullanıcılardır. Bu kişiler zaten halihazırda sabit bir beğenici kitlesine sahip olduklarından beğeni sayısının kalkması onlar için kişisel reklamlarını yapmalarına engel teşkil eden bir durum olacaktır. Bu yüzden bu kişiler beğenilerle kendilerine atfettikleri değeri başkalarına göstermeye devam etmek isteyeceklerinden farklı sosyal medya mecralarında aktif olmaya başlayabilirler.

Sonuç olarak bu uygulamanın sonuçları kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. Benim kanaatime göre ise bu yenilik güzel bir amaç barındırıyor. Bu sayede paylaşımların ”önemini” belirleyen şey başkalarının beğenileri değil, paylaşan kişinin ne düşünerek paylaşım yaptığı olacaktır. Fakat insanların taşıdığı beğenil(me)me kaygısı daha uzun bir zaman sürecek gibi gözüküyor. Zira dışarıdan gelen değişim ancak içsel bir motivasyona dönüşürse uygulanabilir hale gelebilmektedir.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz. Buradan konuyla ilgili taviye edilen bir başka yazıya ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol