Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

”Canım sıkıldı” ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz bir kavram olan can sıkıntısı üzerine konuşalım istedim.

Küçük bir durum analizi ile konumuzu ele almaya başlarsak arkadaşlarınızla bir cafeye gittiğinizi hayal edin. O ortamda biri çıkar ve ”Ay şekerim sıkılmaya bile vaktim kalmıyor!” diye böbürlene böbürlene ne kadar yoğun bir insan olduğundan bahseder. Bu durum üzerine can sıkıntısını kontrol edemeyen karakterimiz ise bu kişiye içten içten sinir olmaya başlamıştır. Zira karakterimiz kendisine bir etkinlik bulmak için adeta yanıp tutuşurken, canı sıkılmayan arkadaş programı içerisinde bu buluşmaya zar zor vakit bulmuştur. İşte film tam burada kopmaktadır. Nasıl olurda birisine 24 saat yetmezken birisi o 24 saati doldurmak için bu kadar uğraşmaktadır. Gelin bu nedenleri birkaç başlık altında ele alalım.

Çocuklar Can Sıkıntısını Yaşamaya Fırsat Bulamadan Büyütülmektedir

Can sıkıntısı dediğimiz kavram aslında boş zaman yönetemi ile oldukça ilişkilidir. Çocukluk döneminden itibaren hiçbir zaman boş zamanı yönetmek zorunda kalmayan kişi doğal olarak yetişkin olduğunda boş zaman karşısında enerjisini nasıl kanalize edeceğini de bilemeyecektir. Özellikle anneler çağın çocuklarının hiç yerinde durmadığından şikayetçidir. Çocuklar 24 saat etkinlik yapmak istemekte enerjileri tükenmek bilmemektedir. Anne de bu durum karşısında kaygılı bir şekilde çocuğunu oyalamaya çalışmaktadır. Fakat problem oyalama kavramından doğmaktadır. Oyalanmaya alışmış bir kişi hayatı boyunca kendisini oyalayacak kişilere ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı karşılanmayınca da can sıkıntısı ile nasıl başa çıkacağını bilemeyecektir.

”İyi de ne yapalım yerinde çocuk yerinde durmuyor” diyebilirsiniz. Zaten yetişkin birisi gibi çocuğun eline hikaye kitabını alıp oturmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Fakat çocuğun kendi başına oyun oynayabiliyor olmasını yani kendi kendine vakti geçirme becerisini geliştirmesini desteklemek gerekmektedir. Zira diğer türlüsü annesi olmadan oyun dahi kurmayan bir jenerasyon anlamına gelmektedir. Hayatta her zaman çocuğun yanında olamayacaksınız. Dolayısıyla çocuğun kendini oyalama becerisini geliştirmesine izin vermek gerekmektedir. Tabi bu çocuklarımızı yalnız bırakalım anlamına gelmemelidir. Fakat çocuk hiçbir aktivite olmasa dahi kendi kendine oyun kurma (Bu okul çağı çocuğu için ders çalışma becerisi de olabilir.) becerisini kısacası kendini oyalama becerisini kazanmalıdır.

Kişinin Potansiyeli ve Uğraşları Arasındaki Nitelik Farkı

Çevremdeki çalışan kesimde gözlemlediğim en önemli problemlerden birisi kişilerin işlerini severek yapmadığı gerçeğidir. Ya çok nitelikli kişiler kendilerini gerçekleştiremeyecekleri işlerde çalışmakta yada tam tersi kişiye bir kişinin yapacağından çok daha fazla iş yükü yüklenmektedir. Dolayısıyla özellikle kendini gerçekleştiremeyen kişi yeteneklerini kullanacağı bir alan bulamadığı için can sıkıntısıyla da baş etmek zorunda kalacaktır. Bu durum da haliyle ilk başta hikayemizde yer alan kendini oyalamakta sıkıntı yaşayan kişinin oluşmasında etkili olacaktır. Sürekli bir etkinlik içinde olma çabası, sıkıntıya bağlı duygusal yeme davranışı canı sıkılan insanın sığınma noktası olacaktır. İşte bunun için can sıkıntısı yönetimini çocukluktan itibaren kazanmak oldukça önemli olmaktadır.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz.

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol