Bir Psikolojik Şiddet Türü: Gaslighting

Hayatımız algılarımız üzerinden anlam kazanır. Bizler bir olayı nasıl değerlendirirsek olayın üzerimizdeki etkileri de bu değerlendirmeye göre şekillenir. Peki ya algılarımız dışarıdan bir güç tarafından manipüle ediliyorsa? Kendimizden çok emin olduğumuz durumlarda bile düşündüklerimizden şüphe eder bir duruma geldiysek? Doğru bildiklerimiz yanlış, yanlış bildiklerimiz doğru gelmeye başlamışsa? En önemlisi artık kendimizi herhangi bir konuda karar verebilecek iradede bir insan olarak göremiyorsak ve yaşamak için başka bir insana bağımlı hissediyorsak?

Bu sorular belki de sizinlerin de uzun zamandır (kendi içinizde) cevaplamaya çalıştığınız sorular olabilir. Zira fiziksel şiddetin bulgularını bulmak nispeten daha kolay olabiliyorken psikolojik şiddet maalesef o kadar da kolay anlaşılan bir durum olamıyor. Çünkü kişinin kendisi dahi psikolojik şiddete uğradığının farkında olamayabiliyor. İşte bugün bahsedeceğimiz konu tam da bu tanımlamalara uyan bir psikolojik şiddet türü olan Gaslighting.

Gaslighting Yalnızca Bir Film Mi?

Gaslighting adını ilk önce 1940 yılında tiyatro oyunu olarak sergilenmiş daha sonrasında 1944 yılında beyazperdede gösterilmiş Gas Lighting(Işıklar Sönerken) isimli filmden almıştır. Filmde Paula ve Gregory tanışırlar ve kısa zaman içinde evlenmeye karar verirler. Fakat bu evlilik için Paula’nın birtakım ”fedakarlıklarda” bulunması gerekmektedir. Zira Paula sevgilisini çok sevmekte daha önemlisi ona çok güvenmektedir. Dolayısıyla sevdiği ve güvendiği sevgilisi için tabi ki fedakarlıkta bulunmasından daha doğal bir şey yoktur!

Evlilik sürecinde Paula önce işinden ayrılır. Daha sonra da Gregory, yaşadıkları yerden başka bir yere, hiç bir akraba ve arkadaşlarının olmadığı bir yere taşınmak üzere Paulayı ikna eder. Artık Paula dışarıdan gelebilecek her türlü iletişimden soyutlanmıştır. Tek ailesi ve tek arkadaşı Gregory olmuştur. İşte bu şekilde manipülasyon için tüm şartlar sağlanmış, Paula eşini çok seven, ona çok güvenen yalnız bir kadın olarak oldukça savunmasız kalmıştır.

Işıklar Mı Sönüyor?

Eşini herkesten uzaklaştırmayı başaran Gregory ona yavaş yavaş küçük eleştirilerde bulunmaya başlar. Paula’nın her zaman bir şeyleri kaybettiğinden, unutkan biri olduğundan söz eder veya çok yorgun göründüğünü ve onun için endişelendiğini söyler. Dolayısıyla kendisine sürekli unutkan ve yorgun olduğu söylenen Paula’nın kafası karışır. Kendi düşüncelerine ve algılarına güvenemez olur. Zaten aksi bir durum da nasıl düşünülebilir ki? Zira etrafındaki -onu seven!- tek insan bunları söylüyorsa söyledikleri doğru olmalıdır.

Bu sürecin devamında ise filme asıl ismini veren manipülasyon safhası yaşanmaya başlar. Çift akşam yemeklerini gaz lambası eşliğinde yemektedir. Birgün Paula ortalığın biraz karanlık olduğunu, ışığın kısılmış olabileceğini söyler. Gregory bunun üzerine oldukça sert bir tepki ile adeta üste çıkarcasına böyle bir şey olmadığını, kendisinin yanıldığını ifade eder. Gregory’e çok güvenen Paula tabi ki hemen kendisinin yanıldığını düşünür fakat bir yandan da kafası karışmıştır. Devam eden günlerde gaz lambasının ışığı her gün biraz daha az ışık vermekte -ışığı her gün azar azar Gregory kısmakta- fakat Paula ışığın azlığı ile ilgili ne zaman bir şeyler söylemeye çalışsa eşi sert tepkiler vermektedir. Paula yaşadığı psikolojik şiddet sonucunda kendi düşünce ve algılarının doğru olabilme ihtimalinden o kadar vazgeçer ki filmin sonunda çift artık karanlıkta yemek yemeğe başlar.

Algılarınıza Güvenin

Filmde de görüldüğü gibi psikolojik şiddet ve manipülasyon en güvendiğimiz insanlar tarafından da gelebilir. Bu yüzden lütfen kim ne derse desin kendi düşündüklerinizin doğru olabilme ihtimalini gözardı etmeyin çünkü ne yazık ki toplulumuzda başkasının söyledikleri her zaman bizim düşündüklerimizden daha doğru, daha önemli ve daha değerli olmuştur.

Evet farklı görüşlere ve düşüncelere açık olmak güzeldir ve kişisel gelişim için gerekli bir şeydir. Fakat kendi akıl sağlığımızı korumak hayati bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bu konuda sınırları iyi belirlemek gerekmektedir. Kendinizden emin olamadığınız durumlarda yaptıklarınızı, söylediklerinizi not alabilirsiniz. Bu yöntem herhangi bir manipülasyona uğradığınızı düşünüyorsanız kendinizden emin olmak adına oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Ve unutmayın hiçbir şiddet türüne ve hiç kimseye katlanmak zorunda değilsiniz. Size zarar veren kişilere karşı tedbir almak ve kendinizi korumak birinci önceliğiniz olmalıdır.

Buradan anasayfaya dönebilirsiniz. Buradan tavsiye videoaya ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Önceki İçerikYa Beni Sevmezlerse?
Sonraki İçerikYeni Yıl Yeni Umutlar

Okumalısın!

İnsanoğlunun Yeni Uzvu: Cep Telefonları

Bugün neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon mevcut. İş için kullanılan ikinci telefonları bu hesaplamaya dahil etmiyorum bile. Hatta bu durum öyle bir hal...

Can Sıkıntısı Neden Can Sıkar?

''Canım sıkıldı'' ifadesini kullanmayanımız yoktur sanırım. Peki ama nedir bu şiddetle kaçınmaya çalıştığımız can sıkıntısı? Bugün üzerine çok konuşulmayan ve konuşmayı da çok sevmediğimiz...

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Rehberi

Sınav kaygısı yaşamayanımız yoktur sanırım. Fakat nedense herkes var olan sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını düşünür ama kimse neden sınav kaygısı yaşadığını düşünmez! Beni...

Bizi Takip Edin!

33,313BeğenenlerBeğen
12,345TakipçilerTakip Et
44,123TakipçilerTakip Et
5,554AboneAbone Ol